FrugalWorld

Here you'll find hundreds of money saving tips in a variety of areas.

How To Feed Your Family For $3/Day/Person

Looking to save on your weekly grocery bill?  Here’s one way.

Western US-based Grocery Outlet offers a downloadable PDF brochure filled with recipes and meal plans that they say will ultimately cost you $84/week for a family of four, or $3 per day, per person. Their plan covers one way for a family to realize healthy, delicious meals for a week, and even includes snacks. Examples of meals include breakfast burritos, canned chili with cheese, and lasagna with garlic sauteed spinach.

Good stuff, even if you only get a few meal ideas out of it. The brochure can be downloaded here.


This entry was posted by and is filed under Cooking Tips. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

About The Author

Comments

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

×